Samsung са загубили 400$ милиона при преминаването на Snapdragon в Galaxy S25
Последната серия флагмани на Samsung използва изцяло процесорите Snapdragon от Qualcomm. Това е отлична новина за потребителите, тъй като тези чипове са по-ефективни в енергийно отношение и предлагат значително по-дълъг живот на батерията. От финансова гледна точка обаче, това представлява сериозен удар за Samsung. Анализатори изчисляват, че корейският гигант е претърпял загуби от над 400 милиона долара в резултат на преминаването изцяло към процесори Snapdragon.
Според анализатора от платформата Х @Jukanlosreve, Samsung са претърпяли значителни финансови загуби, заради решението им да не използват фирменият процесор – Exynos 2500.
Преди пускането на серията Galaxy S25 на пазара, ранни слухове гласяха, че Samsung ще следва стратегията, която използва до серията Galaxy S22 – предлагане на различни чипсети според региона, като този за Европа щеше да е Exynos 2500.
Компанията взе решението да се откаже от Exynos 2500 поради не толкова добрата производителност. Тестове са показали, че този на Qualcomm е значително по-мощен. Това на свой ред ни кара да се запитаме – успели ли са Samsung да оптимизират достатъчно Exynos 2600, за да ни го предложат в Европа?
Exynos се завръща

Samsung са решили да впрегнат сили и да оптимизират следващият Exynos процессор и той отново да бъде използван у стройствата, предзначени за нашият регион. Слухове за този ход на компанията се носят от няколко месеца, а първото устройство с Exynos чипсет очакваме да видим тази година на Galaxy Unpacked. Това ще е сгъваемият смартфон Galaxy Z Flip 7.
Според мнозина, компанията ще използва същата стратегия, като при S24 серията – Exynos ще бъде използван в Европа за моделите Galaxy S26 и Galaxy S26+, докато Galaxy S26 Ultra и Galaxy Z Flip 7 ще използват Snapdragon.
При таблетите Galaxy, също бе предпиред подобен подход. Тъй като цените на процесорите на Qualcomm, компанията се опитва да намали разходите и да използва алтернатива – MediaTek. Последната генерация таблети от висок клас се захранва от процесор на MediaTek, а всички лийкове на информация до момента сочат, че тази тенденцич ще продълви и при Galaxy Tab S11.
Повече за плановете на Samsung очакваме да разберем през следващите няколко седмици. Всички детайли около предстоящите устройства на компанията, очакваме да бъдат разкрити в началото на юли месец на събитието Galaxy Unpacked.
